Biznes plan – na początek

Porady

Podejmuję życiową decyzję. Otwieram działalność gospodarczą! No tak. Łatwo powiedzieć, trudniej wykonać. Czasy dzikiego kapitalizmu, gdy stawało się z kocykiem na skraju chodnika dawno minęły, teraz sprawę trzeba co najmniej przemyśleć.

Pierwsza grupa pytań na które trzeba odpowiedzieć, to:

  • Co potrafię robić?
  • Jakie mam środki finansowe?
  • Jakie mam możliwości, żeby swój zamiar wprowadzić w życie?
  • Jaki mam szanse, żeby sprzedać swój wyrób.

Mimo wszystko najważniejsze to być optymistą, chociaż niektórzy twierdzą, że pesymista to dobrze poinformowany optymista, nie mniej jednak ostrożność nie zawadzi.

Bardzo ważną sprawą jest przyczyna podjęcia takiej decyzji. Dobrze byłoby, gdyby tak istotnej zmiany nie podejmować wskutek problemów zawodowych. Zwolniono mnie z pracy, szef się nade mną znęca i już dłużej tego nie zniosę czy coś w tym rodzaju no i muszę coś zrobić. Stres to zły doradca. Może to być impuls w wyniku którego zdecyduję się podjąć ryzyko. I najczęściej tak jest. No i teraz trzeba oczyścić się z emocji i sporządzić „BIZNES PLAN”.

Co to takiego jest ten Biznes Plan. To nic innego jak odpowiedzenie sobie na wcześniejsze pytania i jeszcze przeprowadzenie kalkulacji.

Oczywiście biznes plany mogą być różne w zależności od celu dla jakiego go sporządzamy. Może jego celem być np.:

  • Kredyt bankowy,
  • Uzyskanie dotacji,
  • Uzyskanie wsparcia finansowego,
  • Zakup inwestycyjny, itp.

W zależności od jego celu będzie on na innym stopniu szczegółowości czy też abstrakcji. Z kolei instytucje udzielające wsparcia, czy dotacji, mają własny szablon biznes planu i trzeba się dokładnie do niego dostosować. 

Jednak nas w tej chwili interesuje biznes plan na własne potrzeby. Przede wszystkim tutaj nikogo nie czarujemy i nie upiększamy rzeczywistości. To ma być podstawa naszej działalności, szczera ocena tego, co potrafię zrobić, gdzie będę to robiła i sprzedawała jak również ile potrzebuję pieniędzy, żeby w ogóle z tym wystartować. Musimy oczywiście pamiętać o podstawowych kosztach takiej działalności. Koszty są najczęściej uzależnione od rodzaju i rozmiaru naszej działalności ale już np. ZUS, chociaż na początku jest niższy, to jednak trzeba go płacić bez względu na to czy coś sprzedamy czy nie.

Ciekawą alternatywą działalności gospodarczej jest działalność nierejestrowana. Są tu jednak ograniczenia co do wielkości obrotów i raczej nie może być podstawowym źródłem utrzymania. Jest to jednak świetny sposób, żeby spróbować pomysłu na biznes oraz jak będę się czuła w nowej rzeczywistości – to jest dobry sprawdzian. Działalności nierejestrowanej poświęcimy więcej czasu w innym cyklu.

Tymczasem szykuję dla Was kolejny artykuł w tematyce biznes planu. Omówię jego schemat i podpowiem jak go wypełnić.

ilona klein tragier wirtualna asystentka praca zdalna strony www 1